Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.  Viac info

 

Kedy nastáva ten najvhodnejší čas na predaj domu?

  • 26-11-2019
  • Reality
Facebook

Rovnako, ako aj v mnohých iných situáciách v živote, aj pri predaji domu je správne načasovanie kľúčovým faktorom pre jeho úspešnosť. Pokiaľ teda nerozumiete sezónnym trendom, pojmu „správny čas“ a samotnému procesu predaja - bude pre vás nemožným optimálne naplánovať čas predaja nehnuteľnosti a následného presťahovania sa. 

Ktorá časť roka je najlepšia pre predaj domu?

Podľa Národnej asociácie realitných kancelárií sa predaje domov všeobecne zvyšujú najmä na jar, pričom najrušnejšími sú mesiace máj, jún, júl a august. Mesiace, počas ktorých sa predaje takmer nerealizujú, sú november, december, január a február. Zatiaľ čo ostáva faktom, že dopyt kupcov vrcholí v máji a júni, neznamená to ale, že ide o automaticky ten všeobecne najlepší čas pre predaj. V skutočnosti, ak je vo vašom záujme maximalizácia profitu z predaja, rovnako ako aj čo najvyššia rýchlosť, ktorou sa dom predá - existuje hneď niekoľko faktorov, ktoré by ste mali vziať v úvahu ešte pred tým, ako svoju nehnuteľnosť posuniete na trh.

Ako spoznať ten pravý čas pre predaj domu?

Ešte pred tým, než váš dom definitívne označíte nálepkou „Na predaj“, pouvažujte o nasledujúcich piatich faktoroch a až následne zvážte, či ste si na predaj vybrali ten ozaj správny čas.

Vaše financie

Je možné konštatovať, že osobné financie sú často hnacím motorom predaja domov. Preto ak ste už po dobu niekoľkých rokov obývali svoj dom, môžete mať výhodu v podobe nasporeného kapitálu, ktorý môžete použiť či už na zálohu pre kúpu nového domu, alebo na následné výdavky spojené s presťahovaním.

Tieto sumy však v sebe nezahŕňajú náklady na opravu vášho súčasného domu pre potreby predaja, či následný nákup nového nábytku a spotrebičov do nového domu. Z daných skutočností tak jednoznačne vyplýva, že čas predaja je ozaj správny až vtedy, ak disponujete aspoň nejakými finančnými úsporami.

Na druhej strane, vaša finančná situácia vám môže prezradiť aj to, kedy je predaj domu z časového hľadiska nevhodný. Napríklad, ak vlastníte viac peňazí ako je celková hodnota vášho domu - odporúča sa s predajom počkať, aby ste tak pri jeho realizácii neprerobili. Miesto toho, ako navrhuje aj webová finančná stránka The Balance, mali by ste sa porozprávať so svojim veriteľom o úprave pôžičky, požiadať o refinancovanie od iného veriteľa, alebo preskúmať dostupné štátne programy, ktoré spomínané refinancovanie sprostredkúvajú. Po vytvorení väčšieho množstva imania, alebo po zvýšení trhovej hodnoty vášho domu natoľko, že vám bude môcť poskytnúť kapitál - pravdepodobne nastane čas na prehodnotenie vami zaumieneného predaja.

Financie

Pokiaľ však čakanie na presťahovanie sa nepripadá v úvahu, pouvažujte o prenajatí nehnuteľnosti na rok alebo dva, aby ste dokázali pokryť hypotekárne splátky a vytvoriť si zároveň ďalšie finančné prostriedky pred predajom. Najlepším scenárom je však samozrejme situácia, kedy je váš hypotekárny úver plne splatený a predávať chcete za účelom vlastného vyplatenia a pre následné financovanie svojho vysnívaného domova.

Životné zmeny

Nie vždy je možné si životné zmeny naplánovať. Niekedy sa veci jednoducho udejú a vy si uvedomíte, že náhle sa potrebujete odsťahovať a svoj milovaný domov predať. K niekoľkým takýmto udalostiam možno zaradiť získanie novej práce, starnúcich rodičov, ktorí potrebujú vašu starostlivosť a opateru, presunutie detí do lepšej školy, či zdravotný stav, ktorý si vyžaduje, aby bolo vaše bydlisko blízko nemocnice, či iných nevyhnutných zariadení.

Uskutočniť predaj v krátkom časovom horizonte je nesmierne stresujúce, no existujú spôsoby, ktorými je možné celý tento proces uľahčiť. Pokiaľ sa rozhodnete pre tradičný spôsob predaja, uvažujte o predaji domu v takom stave, v akom sa momentálne nachádza. Jeho cena bude síce o niečo nižšia, no odbremení vás to od vykonávania dodatočných opráv, ktoré sú nie len časovo, ale aj finančne náročné.

Rovnako môžete zvažovať predaj vášho domu prostredníctvom online platformy, ktorá vám ušetrí mnoho času z dôvodu priamemu kontaktu s kupujúcim. Výhodnou v tomto prípade je aj skutočnosť, že zásluhou zverejnených fotografií vášho domu predídete zdĺhavým stretnutiam, ukážkam nehnuteľnosti a mesiacom stresu. V otázke harmonogramu vysťahovania sa, ste navyše taktiež pánom vy a rovnako je len a len na vás, kedy prebehne definitívna uzávierka predaja.

Zväčšenie alebo zmenšenie vami obývaného priestoru

Niekedy sa jednoducho stane, že domov, ktorý obývate, už viac nevyhovuje vaším potrebám alebo životnému štýlu. Možno sa vaša rodina rozrástla a potrebujete viac miesta, alebo by sa váš domáci miláčik potešil väčšiemu výbehu. Môže sa stať aj to, že vďaka novej práci potrebujete špeciálny kancelársky priestor priamo vo svojom domácom prostredí, no nemáte ho už kde zriadiť.

Rozhodnutie predať svoj dom tak môže byť naozaj spontánne. Čo však bude vyžadovať viac času je zistenie toho, čo vlastne potrebujete. Prejdite sa teda jednotlivými izbami a vypíšte si zoznam toho, aké priestory najčastejšie využívate a do akej miery vyhovujú vašim potrebám. Máte nesmierne preplnené skrine šatstvom? Je kuchyňa stiesnená? Potrebujete ďalšiu kúpeľňu?

Niektorí majitelia však pri takomto postupe môžu prísť na to, že majú presne opačný problém a svoj domov potrebujú zmenšiť. Dochádza k tomu či už z dôvodu viacerých nevyužívaných priestorov, alebo snahy ušetriť peniaze a čas, ktorý je inak venovaný práve starostlivosti o nehnuteľnosť.

Vykonať také rozhodnutie môže byť zároveň vynikajúcim spôsobom ako ušetriť financie a využiť ich na niečo omnoho lepšie, ako napr. cestovanie. Na druhej strane je však pred učinením takéhoto rozhodnutia taktiež potrebné zvážiť všetky pre a proti.

Čas

Sezónne zmeny v oblasti nehnuteľností

Odhliadnuc ale od osobných a všetkých ostatných dôvodov, niekedy je najlepšie predať svoj dom počas mesiacov, v ktorých predaje nehnuteľností vrcholia. V takomto prípade je totižto možné veľmi jednoducho využiť vyššie predajné ceny. Pokiaľ ste teda s predajom domu boli na pochybách, obyčajný kalendár vám túto dilemu môže jednoducho vyriešiť.

Podľa najväčšieho amerického združenia Národnej asociácie realitných kancelárií, predaje domov majú tendenciu zvýšiť svoj počet vo februári, následne sa počas jari o to viac rozšíriť a svoj vrchol dosiahnuť v lete. Takýto vzorec správania sa trhu sa však môže vzhľadom na geografickú polohu krajín líšiť. 

Pred predajom svojho domu si tak nezabudnite vytvoriť prieskum lokálneho trhu a patrične sa oboznámiť aj s jeho súčasnými trendmi. Výborným spôsobom, ako v konečnom dôsledku zrealizovať solídny predaj, je aj informovať sa u skúseného realitného agenta, ktorý týmto pojmom plne rozumie. Pokiaľ to bude možné, zvážte odloženie predaja vášho domu o niekoľko mesiacov, aby ste tak využili tie najvýhodnejšie podmienky vyplývajúce z predpokladov vašej krajiny.

Iné faktory trhu s nehnuteľnosťami

Odhliadnuc od sezónnosti, existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré trh s nehnuteľnosťami v zásadnej miere ovplyvňujú. Jedným z najväčších je pritom súpis domov na predaj v oblasti, ktorú obývate. Ich nízky počet znamená, že na predaj vášho domu môže byť naozaj vhodný čas - nakoľko kupujúci môžu v danom čase zúfalo túžiť po nehnuteľnosti práve vo vašom meste a tak môžu byť ochotní zaplatiť za váš dom aj vyššiu čiastku, ako by tomu bolo za iných podmienok.

Ďalším faktorom vhodným pre zváženie sú úrokové sadzby hypoték. Ak sú úrokové sadzby nízke, kupujúci sú motivovaní uzatvárať hypotekárne úvery vo väčšej miere. Viac kupujúcich pritom znamená viac predajov, ktoré sa môžu vo vašom prípade premietnuť do kratšieho času na trhu alebo do väčšieho množstva peňazí. Podobne sú kupujúci motivovaní v čase kedy sa obávajú, že úrokové sadzby sa môžu čoskoro zvýšiť.

(Zmena úrokových sadzieb môže byť pre kupujúcich a predávajúcich nehnuteľností úplne odlišná. Napr. zvýšenie úrokovej sadzby o 0,5% môže viesť k zvýšeniu mesačnej splátky hypotéky o 6%)

Príprava na predaj

Nezáleží na tom, z akého dôvodu sa snažíte svoj dom predať. V každom prípade totižto existujú spôsoby, ktoré môžu pomôcť predať vašu nehnuteľnosť za vyššiu sumu. Jednou z možností je nastaviť prvotnú predajnú cenu naozaj ambiciózne, aby sa pri prípadných vyjednávaniach s kupcom dala bez problémov znížiť.

Dôležitým je však zváženie takých projektov na vylepšenie vašej domácnosti, ktoré majú najvyššiu návratnosť. Vylepšiť sa oplatí ale aj okolie domu, nakoľko záhrada, či dvor sú to prvé, s čím kupujúci príde do styku. V neposlednom rade sa taktiež oplatí zvážiť služby profesionálneho realitného fotografa, pre dosiahnutie tých najlepších fotografií vášho domova, ktoré spomedzi ostatných jednoznačne vyniknú.

 

Zaujal Vás tento článok? Radi Vám povieme viac