Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.  Viac info

 

Desatoro pri kúpe novostavby

 • 30-3-2021
 • Reality
Facebook

Realitná kancelária BOND Reality patrí už dvadsať rokov k najväčším a najskúsenejším predajcom novostavieb na slovenskom rezidenčnom trhu.

Pripravili sme pre vás desať rád a informácií, ktoré by ste mali pri výbere novostavby zvážiť.

 1. Pred tým, ako zložíte rezervačný poplatok na byt v novostavbe, najmä kým podpíšete akékoľvek písomné zmluvy, mal by ste si preveriť, či je na stavbu vydané právoplatné stavebné povolenie, úplným minimom je vydané právoplatné územné rozhodnutie. V tomto prípade je však mať v rezervačnej zmluve uvedený termín, kedy môžete od zmluvy bez sankcií odstúpiť, pokiaľ nebude právoplatné stavebné povolenie vydané do určitého termínu.
  Tieto informácie môžete získať na príslušnom stavebnom úrade alebo na miestnych úradoch príslušných mestských častí. Väčšina developerov uvádza číslo stavebného rozhodnutia s príslušným dátumom nadobudnutia právoplatnosti priamo v zmluvách.
   
 2. Zistite si vopred informácie o lokalite v ktorej plánujete nehnuteľnosť kúpiť. Dostupnosť MHD, dostupnosť služieb, prípadný hluk či znečistená pôda, plány budúcej výstavby. Všetky tieto faktory vám môžu v budúcnosti ovplyvniť kvalitu bývania v danej lokalite.
   
 3. Pred definitívnym rozhodnutím kúpiť či nekúpiť konkrétnu novostavbu si preverte referencie developera, investora prípadne generálneho dodávateľa. Referencie vykonaných stavieb vám veľa prezradia o tom, akú kvalitu stavby môžete očakávať, či sa predchádzajúce projekty dostavali v sľúbených termínoch, prípadne či nebol problém s financovaním stavby. Snažte sa spolupracovať so skúsenými developerami s dobrými referenciami. To že banka financuje stavbu neznamená, že preberá záruku za dostavbu.
   
 4. Veľmi veľa vám prezradí splátkový kalendár. Na základe pomeru splácania bytu podľa rozostavanosti zistíte, či investor financuje stavbu z peňazí klientov alebo nie. Pokiaľ investor financuje výstavbu z peňazí klientov za už kúpené byty, hrozí  riziko, že pokiaľ sa byty nebudú predávať podľa očakávaní, investor nebude mať dosť peňazí na dokončenie výstavby.
   
 5. Splátkový kalendár sa zvyčajne odvíja od stupňa rozostavanosti, t.j. klient by mal mať zmluvne potvrdené termíny dokončenia hrubej stavby, termíny dokončenia vnútorných rozvodov, termíny do kedy je potrebné nahlásiť požadovaný štandard do bytu. Najdôležitejšie sú však termíny plánovanej kolaudácie a odovzdania bytu. Zmluva zvyčajne rieši prípadné sankcie za omeškanie s kolaudáciu a odovzdaním bytov.
   
 6. Vopred by ste mali poznať štandard bytu, ktorý kupujete. Prílohou zmluvy zvyčajne býva štandardné vybavenie bytu. Každý developer by mal mať k dispozícii vzorkovňu materiálov a štandardov na základe ktorých si svoj štandard objednáte.
   
 7. Kým podpíšete rezervačné alebo kúpne či iné zmluvy , mali by ste mať istotu, že máte dostatok prostriedkov na financovanie kúpy bytu. Najmä v prípade, že rátate s financovaním prostredníctvom hypotekárneho úveru, mali by ste mať s bankou vopred dohodnuté podmienky čerpania úveru počas výstavby a po dokončení výstavby. Dôležité je aj to, aby banka uznala hodnotu nehnuteľnosti ako dostatočné ručenie.
   
 8. Zmluvám, ktoré budete podpisovať by ste mali rozumieť. Pokiaľ pochybujete, poraďte sa s odborníkmi.
   
 9. V zmluve musí byť jasne a presne zadefinovaná cena za ktorú nehnuteľnosť kupujete a malo by byť uvedené či je v cene zahrnutá DPH alebo nie.
   
 10. Prílohou k zmluve o novostavbe by mal byť pôdorys s presným označením polohy bytu na poschodí. Pokiaľ kupujete s bytom aj garážové státie či nebytový priestor, je potrebné aby tieto boli v zmluve jasne definované a v prílohe by mali byť ich umiestnenia takisto zreteľne označené v pôdorysoch poschodí.

Zaujal Vás tento článok? Radi Vám povieme viac