Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.  Viac info

 

15 tipov, ktoré vám pomôžu predať váš dom

  • 03-10-2019
  • Reality
Facebook

Predaj vášho domu si bude pravdepodobne vyžadovať veľa úsilia, no vôbec to nemusí byť tak komplikované. Ak budete konať múdro, môžete si ušetriť veľa času a energie, a zároveň dosiahnuť predaj, ktorý bude spĺňať vaše očakávania a umožní vám naplno využiť potenciál vašej nehnuteľnosti. V tomto článku vám ponúkneme niekoľko rád, ako pripraviť interiér a exteriér vašej nehnuteľnosti na predaj.

1. Postarajte sa o zeleň

Medzi prvé veci, ktoré si kupca všimne patrí zeleň - trávnik, rastliny, kvetinové záhony, atď. Nemusíte hneď inštalovať fontánu ani si najímať profesionálnych záhradníkov, stačí sa o ňu iba postarať a ubezpečiť sa, že všetko vyzerá úhľadne. Posekajte trávnik, orežte kríky, skontrolujte kvetiny. Prvý dojem je dôležitý. Upravenie vašej záhrady je jedno z jednoduchých vylepšení, ktoré dokážu zvýšiť hodnotu domu.

2. Odstráňte prebytočné veci

Jedným z najviac efektívnych tipov na predaj nehnuteľnosti je odstránenie všetkého neporiadku z vášho domu. Chcite maximalizovať priestor domu, ktorý budú kupci vnímať. Čím viac nepotrebných vecí v dome necháte, tým nepríjemnejšie sa v ňom budete cítiť. Pretrieďte všetky skrine a vyhoďte nepotrebné predmety. Aj keď nechcete prechádzať všetky svoje veci a triediť ich, mali by ste svoje veci umiestniť na miesta, kde sa kupujúci nedostanú - takže ich rozhodne nedávajte do skríň alebo garáže. Preplnený dom môže pôsobiť oveľa menšie, ako v skutočnosti je. Avšak keď sa snažíte vyťažiť z predaja nehnuteľnosti prehnané maximum, nemusí to pôsobiť pozitívnym dojmom. Dnešní kupci majú radi presvetlené otvorené priestory, kde sa nenachádza veľa nábytku.

3. Ak je to potrebné, vymaľujte

Tmavé, studené farby môžu opticky zmenšiť priestor. Stará farba zase spôsobuje, že izby vyzerajú rozpadnuto. Ak vymaľujete svoj interiér komplementárnymi farbami, najlepšie s pomocou skúseného realitného agenta alebo interiérového dizajnéra, môžete zmeniť vnímanie toho, ako budú ľudia váš dom vnímať. Neexistuje žiadna lepšia a lacnejšia stratégia, ako čerstvý náter. Z hľadiska predaja je dôležité držať sa neutrálnych farieb. Pamätajte, že predaj vášho domu nie je o osobných preferenciách, ale o tom aby sa páčil veľkému počtu ľudí. Skúste sa teda držať bielej alebo krémovej farby.

Izba

4. Najmite si dobrého realitného agenta

Práca s profesionálom pri predaji vášho domu má veľa výhod a zbavuje vás zbytočných starostí. Skúsený realitný agent môže častokrát predať váš dom rýchlejšie a za lepšiu cenu, ako keby ste to robili sami. Nezabudnite ale nájsť šikovného agenta. Predtým, ako bude realitný agent pracovať na predaji vášho domu, mal by vám dať niekoľko tipov a správne oceniť váš dom. Bez správneho ocenenia nebude mať zmysel nič. Uvedenie domu na trh za mimoriadne vysokú cenu je určite cesta k neúspechu. Majte na pamäti, že správne ocenenie vašej nehnuteľnosti je nevyhnutné, aby ste uspeli.

5. Umiestnite oznam o predaji pred dom

Online inzercia je rozhodne najdôležitejším aspektom marketingu, ale nezabúdajte na tradičnú inzerciu. Ak dáte pred dom nápis “na predaj”, dáte tak každému vedieť, že chcete svoj dom predať. Niektorí ľudia chcú držať predaj svojho domu v tajnosti z viacerých dôvodov. A to je veľká chyba. Predajcovia nehnuteľností by nikdy nemali podceniť silu fyzického označenia. Mnoho domov bolo predaných iba vďaka takémuto označeniu.

6. Uistite sa, že sú vaše fotografie pôsobivé

Obrázky, ktoré zverejníte vo vašom inzeráte, vám buď pomôžu predať dom, alebo nie. Sú tým prvým, čo kupec uvidí. Ak nemáte skúsenosti s fotografovaním a váš realitný agent tiež nie, najmite si profesionála. Stojí to za to. Veľa ľudí si najíma realitných agentov, ale málokto z nich kontroluje ako ich online inzerát vyzerá. Veľké množstvo predajcov podceňuje význam týchto fotografií. Fotografie vášho domu sú bránou k tomu ako budú kupci vnímať vašu nehnuteľnosť - sú buď dobré alebo zlé.

7. Zvážte video-prehliadku

Lepšie realitné kancelárie v súčasnosti využívajú okrem foto-prehliadky aj formu prehliadky prostredníctvom videa alebo prezentácie. Kupci si radšej pozrú takúto prehliadku predtým, ako nehnuteľnosť navštívia. Aj v tomto prípade je dôležitá spolupráca s profesionálom - buď je ním realitný agent, ktorý má skúsenosti s tvorbou videa alebo špecialistom, ktorý sa zaoberá tvorbou video-prehliadok nehnuteľností. Súhlasíte s tým, že ide o neobvyklý spôsob, ako uviesť nehnuteľnosť na trh? Kupci domov si pravdepodobne najprv pozrú fotografie, no po zhliadnutí takéhoto videa sa určite rozhodnú podniknúť aspoň fyzickú prehliadku nehnuteľnosti.

8. Uistite sa, že máte inzerát na každej platforme - najmä online

Realitný agenti, ktorí patria do starej školy si môžu zvykať na nové marketingové kanály veľmi pomaly a preto by ste si mali najať niekoho, kto vie pracovať aj s online kanálmi. Realitné kancelárie s prepracovanými webovými stránkami sú skvelé, no mali by ste si najať niekoho, kto bude vedieť, ako propagovať váš domov online. Realitní agenti, ktorí držia krok s dobou chápu, ako veľmi je dôležité, aby sa váš domov vynímal medzi ostatnými. A znova sme pri tých výnimočných fotografiách. Bez dobrých fotografií váš inzerát neosloví dostatočné množstvo ľudí.

Realitní agenti, ktorí skutočne vedia, ako predať váš dom, používajú rôzne sociálne média aby ľuďom vedieť o vašom predaji. Dnes má smartphone skoro každý. Exponenciálne množstvo týchto ľudí taktiež používa aj niektorú z najznámejších sociálnych sietí, ako sú Facebook, Instagram, Linkedin alebo Twitter. Ak hľadajú dom a máte agenta, ktorý bude propagovať váš dom na týchto sieťach, zvyšuje sa počet potencionálnych kupcov, ktorí môžu mať záujem práve o váš dom.

Predaj

9. Dobré osvetlenie

Svetlý, veselý dom je pre kupujúcich atraktívnejší. Ak je to možné, nechajte slnečné lúče, aby presvetlili váš dom a ak ich nie je dostatok, tak pridajte vhodné umelé osvetlenie. Alebo nakúpte silnejšie žiarovky. Jednou z hlavných vecí pred predstavovaním vášho domu nádejnému kupcovi je, aby boli všetky závesy rozhrnuté a potrebné umelé osvetlenie bolo rosvietené. Prehliadka vášho domu je veľmi dôležitá. Malé veci, ako napríklad osvetlenie, môžu urobiť veľký rozdiel, bez toho aby ste museli investovať veľké množstvo peňazí navyše.

10. Pouvažujte nad profesionálnym čistením

Kupujúci preferujú čisté domy, tie špinavé ich môžu odradiť od kúpy rýchlejšie ako hocičo iné. Najjednoduchším spôsobom, ako zabezpečiť, aby bol váš dom čistý a vyzeral čo najlepšie, je najať si profesionálnu upratovaciu spoločnosť. Uistite sa, že vaša kuchyňa a kúpeľne sú čisté. Kupcovia budú venovať zvýšenú pozornosť práve týmto miestnostiam. Okrem toho, sa uistite, že vaše koberce sú čo najčistejšie. V prípade potreby zvážte aj profesionálne vyčistenie kobercov. To je jedna z vecí, ktorá síce môže stáť stovky eur, no môže vám ušetriť tisíce tým, že bránia kupujúcemu, aby si myslel, že je potrebné ihneď vymeniť koberce, čím by svoju ponuku znížil.

11. Uistite sa, že ste vykonali všetko, čo vám váš realitný agent odporučil

Mnoho renovácii je pre predajcov domov zlou investíciou, nakoľko za dom nedostanú toľko peňazí, koľko by chceli. Ale ak vám váš realitný agent radí, aby ste opravili niektoré veci v dome, ako napríklad chybné káble, dieru v plote, netesnú toaletu alebo viditeľnú škvrnu na strope, mali by ste tak urobiť. Toto sú veci, kvôli ktorým môže kupujúci požadovať výrazné zníženie ceny.

12. Odstráňte všetky nežiadúce pachy

Pach je veľmi výrazným faktorom, ktorý môže kupujúcich odlákať od kúpi nehnuteľnosti. Možno si ani neuvedomujete, kde všade v dome tieto pachy sú. Požiadajte niekoho, kto nebýva vo vašom dome, aby prešiel dom a povedal vám, kde sa nachádzajú nejaké nepríjemné vône - napríklad zápach po domácich zvieratách alebo varení a pred domovou prehliadkou ich odstráňte. Verte tomu alebo nie, pach vie kupcov odradiť. Je to kvôli tomu, že mnohí kupci sa boja, že po kúpe domu sa nebudú vedieť zbaviť pachu.

13. Skrášlite vašu kuchyňu

Mnoho kupcov sa zameriava na kuchyne a preto sa zabezpečte, aby tá vaša vyzerala atraktívne. Väčšina realitných agentov vám povie, že kuchyňa je najdôležitejšou miestnosťou v dome. Jedná sa o logické vyjadrenie, keď si vezmete, že je to miesto, kde trávite veľa času. Urobte všetko čo je vo vašich silách, aby tá vaša vyzerala atraktívne. Možno budete musieť nakúpiť a vymeniť nejaké zariadenie, no bude to stáť za to.

14. Usporiadajte vaše veci

Ľudia, ktorí si prídu pozrieť váš dom otvoria všetky dvere, skrine a prejdú aj garáž. Šance na predaj môžete zvýšiť tým, že všetko usporiadate. Čím lepšie budú vyzerať, tým ľahšie si kupujúci predstavia, že tam dokážu umiestniť svoje vlastné veci.

15. Počas prehliadok domu, umiestnite svojich domácich miláčikov niekam mimo

Pre majiteľov domácich zvierat je ťažké predstaviť si, že nie každý má rad domáce zvieratá. Ako majiteľ mačky alebo psa rozhodne nechcete, aby vám prítomnosť vášho zvieratka znížila šance na predaj. Počas prehliadky vašej nehnuteľnosti dajte svoje zviera mimo, či už do hotela pre zvieratá alebo k susedovi. Zbavte sa aj všetkých dôkazov o ňom, najmä pachov.

Kľúčové slová: nehnuteľnosti, predaj, dom, rekonštrukcie, kupci, rady ako predať dom

 

Zaujal Vás tento článok? Radi Vám povieme viac