Zavolajte nám
02 595 33 333 0905 333 333

Mladým sa nechce od rodičov, z domu odchádzajú po tridsiatke

BRATISLAVA – Slováci neobľubujú prenájmy a najradšej bývajú vo vlastnom. Od rodičov sa však sťahujú neskôr ako väčšina Európanov.

Priemerný vek, kedy sa mladí sťahujú od svojich rodičov, je okolo 31. roku života. V porovnaní s EÚ opúšťajú Slováci rodinné hniezda o niečo neskôr. Európania sa totiž sťahujú do vlastného už po 26.

Dlhšie ako my zostávajú o rodičov len obyvatelia Malty a Chorvátska. Prvenstvo si zasa držia Švédi, ktorí odchádzajú ešte pred dovŕšením 20. roku.

„Posúva sa napríklad hranica vstupu do manželstva, či narodenie prvého dieťaťa. Tieto faktory spolu s rozbiehaním kariéry pravdepodobne vedú k neskoršiemu odchodu z domova. Na druhej strane sa pod to môže podpisovať aj neochota zadlžovať sa pre časť populácie alebo nedostatočný príjem,“ hovorí hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Deviati z desiatich chcú bývať vo vlastnom Slováci preferujú bývanie vo vlastnom, aj keď vlani stúpol počet mladých v prenájme na 11 %, oproti roku 2014 (10 %). Stále je to však zhruba trikrát menej ako európsky priemer. 

Napríklad u susedov Čechov býva v prenájme vyše pätina obyvateľov (22 %), v Rakúsku je podiel dokonca štvornásobne vyšší ako u nás a v podnájme bývajú štyria z desiatich.

„Dôvodom, prečo Slováci preferujú vlastníctvo nehnuteľnosti môže byť postoj k investovaniu a spôsobu uchovávania bohatstva, ako aj historické príčiny,“ vysvetľuje Marek Gábriš.

Aj my môžeme očakávať, že západoeurópsky trend sa presunie do našich zemepisných šírok a tieto čísla sa budú postupne meniť. 

Viac ako tri štvrtiny Slovákov (78 %) bývajú vo vlastnom bez toho, aby splácali nejaký bankový úver. Je to podstatne viac, ako európsky priemer. Vlastné bývanie bez hypotéky si môže dovoliť menej ako polovica Európanov (43 %).

Na opačnej strane rebríčka sa nachádzajú Švédsko a Holandsko, kde býva bez úveru na bývanie len niečo viac ako 7 % majiteľov nehnuteľností.

Napísať komentár