Zavolajte nám
02 595 33 333 0905 333 333

Objem úverov na nehnuteľnosti pokračuje v dvojcifernom raste

Objem úverov na nehnuteľnosti pokračuje v dvojcifernom raste Rovnako ako v októbri aj v novembri objem úverov na nehnuteľnosti na Slovensku vzrástol medziročne o 14 percent.

BRATISLAVA. Objem úverov na nehnuteľnosti na Slovensku naďalej stabilne rastie dvojciferným tempom. V novembri, rovnako ako v októbri, stúpol medziročne o 14 % a dosiahol tak 21,626 mld. eur.

V samotnom novembri sa objem úverov na bývanie zvýšil o takmer 247 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS), väčšinu z celkovej sumy tvoria iné úvery na nehnuteľnosti v objeme 13,955 mld. eur. Nasledujú hypotekárne úvery vo výške 5,496 mld. eur a úvery stavebného sporenia v sume 2,175 mld. eur.

Spomedzi finančných domov naďalej vo financovaní realít dominuje Slovenská sporiteľňa s podielom 27,5 % na celkovom objeme úverov na nehnuteľnosti.

Nasleduje VÚB banka s podielom 20,5 % a Tatra banka s 13,3 %. Slovenská sporiteľňa udržuje svoju pozíciu dominantného hráča najmä vďaka vyše tretinovému podielu na iných úveroch na nehnuteľnosti, ktorý v novembri ešte mierne stúpol na necelých 33,5 %.

 

Pri klasických hypotékach zase najvyšší podiel kontroluje VÚB banka na úrovni 41,9 %. V úveroch stavebného sporenia zase dlhodobo dominuje Prvá stavebná sporiteľňa, ktorej podiel ku koncu novembra predstavoval bezmála 86 %.

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 18 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie.

Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne.

Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/20422151/objem-uverov-na-nehnutelnosti-pokracuje-v-dvojcifernom-raste.html#ixzz4ZVg5Ws8I

 

 

Napísať komentár