Zavolajte nám
02 595 33 333 0905 333 333

Na predaj bytu je vhodný čas, na kúpu už nie

Jarné akcie bánk opäť prinášajú rekordne nízke úroky na hypotékach. Pre ešte stále aktuálne zúriacu úrokovú vojnu si Slováci na vlastnú strechu nad hlavou môžu požičať za ročný úrok od 1,2 percenta. Radosť z lacného požičania peňazí ľuďom kazia prudko stúpajúce ceny nehnuteľností. Hlavne vo väčších mestách s dostatkom pracovných príležitostí sa opäť začína vytvárať cenová bublina.

„Za päť rokov som si našetril približne 30-tisíc eur. No a za ten čas približne o rovnakú sumu vzrástli v našej lokalite ceny štvorizbových bytov. Reálne som tak neušetril vôbec nič a prudký rast cien bytov v podstate úplne zničil moje úspory,“ povedal Erik Blaha. Ten momentálne býva v podnájme v bratislavskej časti Karlova Ves a spolu s priateľkou zvažuje kúpu vlastného bytu. V tejto lokalite sa zhruba pred štyrmi rokmi predávali štvorizbové byty za stotisíc eur. Aktuálne sú najnižšie ceny štvorizbových bytov v tejto lokalite 130-tisíc eur.

„Súčasné nízke úroky tiež nevidím ako výhru, lebo hypotéku budem mať na 20 až 30 rokov a za ten čas určite pôjdu úroky hore. Navyše je veľmi pravdepodobné, že sa to stane v čase, keď budeme mať malé dieťa a určite bude veľmi náročné zvládať vyššie splátky hypoték aj uživiť rodinu,“ dodal Blaha. Tak zvažuje, že napriek úsporám pôjde radšej do kúpy menšieho bytu, ktorý pre menšie mesačné splátky zvládne splácať aj v časoch vyšších úrokov.

Súčasná situácia praje hlavne ľuďom predávajúcim byty. „Zdedila som dvojizbový byt v Partizánskom. Plánujem ho predať a podľa realitných kancelárií sa súčasné ceny takýchto bytov pohybujú od 35– do 40-tisíc eur. Ja sama som pritom pred pár rokmi kúpila dvojizbový byt za 28-tisíc eur a súčasný nárast cien ma veľmi potešil,“ povedala Vierka Jankovičová z Partizánskeho.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) vzrástla priemerná cena nehnuteľností len za posledný rok o 5,8 percenta a dosiahla hodnotu 1 304 eur za štvorcový meter.

Najrýchlejšie stúpla cena pri jednoizbových bytoch, ktoré v priebehu jedného roka zdraželi takmer o 14 percent a v ich prípade cena štvorcového metra dosiahla hodnotu 1 747 eur. Naopak, len veľmi mierne, o 1,7 percenta, stúpla medziročne cena rodinných domov a pri tomto type obydlia cena jedného štvorcového metra dosiahla hodnotu 1 068 eur.

Napísať komentár